KUIDAS VALIDA?

KUIDAS VALIDA ÕIGET KAELARIHMA?

Oma lemmikule kaelarihma valimisel peaks lähtuma tema tõust, suurusest, iseloomust, eesmärgist, temperamendist ja käitumisharjumustest.

ÕIGE MÕÕT

Kaelarihma õige mõõdu valimiseks mõõda koera kael kõige laiemast kohast. Jäta alati õige mõõdu valimisel ruumi reguleerimiseks (ca 2-3cm). Näiteks, kui koera kaelaümbermõõt on 30cm ja S-suuruses kaelarihm on reguleeritav 23 – 30cm, vali kindlasti juba M-suurus, kuna koerte kaelaümbermõõt ajas sageli muutub, sõltudes isegi talvehooaja karvkatte vahetusest jm.

Kaelarihma suurus on õigesti reguleeritud, kui koera kaela ja rihma vahele mahub kaks sõrme vabalt vahele. Samas tuleb jälgida, et koer rihma üle pea ei saaks tõmmata.

MATERJAL

Materjali valikul on lisaks koera enda olemusele esmatähtis kvaliteet, koera mugavus ja rihma otstarve. Tänapäevane materjalide valik on väga lai, kuid igaühe puhul neist tuleb hinnata selle plusse/miinuseid.

Väldi jäikasid ja liiga kõvasid materjale, mis on koerale nii ebamugav kui ka võib rikkuda tema karvkatte. Näiteks võib metallist kettrihm ja liiga kõva ümardamata servadega nahkrihm rikkuda karvkatet ja seda lisaks ka määrida. Naha puhul on oluline jälgida, et see oleks pehme, õlitatud ja nagu mainitud – ümardatud servadega. Nahkrihma eluea pikendamiseks oleks seda kindlasti soovitav ka ise edaspidi õigete vahenditega hooldada.

Nailon ja tekstiilrihm on koerale mugav ja karvkattesõbralik, üldjuhul ka masinpestav. Tavapäraselt on nailon ja tekstiilrihmad reguleeritavad ja kinnitatavad n.ö. kiirkinnitus plastikklambriga. Siinkohal soovitame kindlasti valida plastikklambri asemel spetsiaalse metallklambriga kaelarihm, kuna plastik kipub siiski ajaga purunema, eriti jõulisemalt sikutava koera kaelas. Metallklambriga rihm on küll tavapäraselt veidi kallim, kuid Sinu koera hindamatu turvalisus on tagatud.

TEGUMOOD

Õige kaelarihm tegumoe valikul tuleks eelkõige lähtuda mugavusest – kiirelt kaelapandav-äravõetav, kergesti hooldatav ja kindlasti reguleeritav.

Klassikalise metallist pannalkinnitusega kaelarihma kaelapanek nõuab veidi rohkem aega ja kohati ehk tüütu just energilisema koeraga, nõudes paigalpüsimist. Samas on see sobilikum kasutada koera puhul, kes kannab rihma kaelas terve päev. Kiirkinnitusega klambri puhul on tagatud kiirus ja mugavus. Kuid samas tuletame taas meelde eelistada plastikklambri asemel spetsiaalset metallklambrit, mis on turvalisem ja purunemiskindel ka jõuliselt sikutava lemmiku kaelas.

Poovate, ogadega ja elektriliste kaelarihmade puhul pidage kindlasti nõu professionaaliga! Tema õpetab, kuidas, kui kaua ning mil viisil on õige taolisi vahendeid kasutada nii, et te ei kahjustaks oma koera. On tõestatud, et taolised ekstreemsemad koolitusvahendid võivad muuta teatud juhtudel nii koera luustikku kui ka psüühikat, rääkimata iseloomust.

MÕNUSAID JALUTUSKÄIKE OMA LEMMIKUGA!

NELLY&DODO